ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ PRAHA

Likvidace společnosti v ČR

Likvidace společnosti a IE bez přítomnosti majitele – na základě plné moci. Pomohu ukončit podnikatelskou činnost, přeregistrovat nebo zrušit společnost.

telegram

Advokát pro likvidaci společnosti PRAHA 3

Uzavření společnosti bez bezproblémové

Převezmu likvidaci jakéhokoli podniku s dluhy i bez nich. Vypořádám pohledávky, pomohu se vyhnout pokutám a zbavím se závazků právnické osoby zrušením nebo přeregistrováním společnosti.

Dobrovolná likvidace společnosti

  • Vyřizování dokumentů 
  • Podpora inspekcí
    regulační orgány
  • Uzavření účtů a vypořádání
    věřitelů
  • Výmaz z obchodního rejstříku

Nucená likvidace společnosti

  • Obhajoba zájmů klienta u soudu 
  • Likvidace společnosti v případě úpadku
  • Právní pomoc v případě porušení právních předpisů
  • Dokončení obchodních aktivit bez nervového zhroucení
ADVOKÁT V PRAZE

Uzavření společnosti v České republice: proč potřebujete právní pomoc

Likvidace právnické osoby v České republice je vícestupňový a pracný proces, který vyžaduje znalost českého práva, správnou přípravu dokumentů a přísné dodržování posloupnosti úkonů. A pokud o zrušení podniku rozhoduje soud, je třeba kvalifikovaně vyřešit řadu problémů. K tomu potřebujete zkušeného právníka, který ochrání vaše práva a pomůže vám hladce zlikvidovat právnickou osobu, zejména pokud je majitelem cizinec. 

Rusky mluvící právník

Hovořím plynně česky, rusky a anglicky, takže mohu řešit veškeré problémy s klientem a státními orgány bez jazykových bariér.

Profesionalita

Jsem s klientem od okamžiku obvinění/přestupku až do vynesení soudního rozhodnutí a případného odvolání.

Likvidace společnosti na dálku

Nacházím se v České republice, takže mohu řešit veškeré záležitosti spojené s ukončením podnikání na základě plné moci, tedy bez vaší účasti.

Důvěrnost

Veškeré údaje získané od klienta v průběhu případu nejsou předávány třetím stranám.

Různé formy vlastnictví

Pomáhám přeregistrovat a zlikvidovat IE (OSVČ) a LLC (S.R.O.). Ostatní formy vlastnictví - dohodou.

Individuální přístup

Pomáhám jak s řešením konkrétního problému, tak doprovázím klienta od okamžiku rozhodnutí o ukončení činnosti až po výmaz společnosti z obchodního rejstříku.

GARANCE

Upřímnost při práci s klientem

Posoudím stav společnosti, prozkoumám důvody nucené likvidace podniku a navrhnu řešení. S klientem se dohodnu na všech fázích ukončení činnosti podniku a vypracuji plán postupu.

Poptat služby advokáta

Zanechat poptávku

Zavolejte na číslo

Napište mi v messengeru

nebo na mail 

ADVOKÁTNÍ SLUŽBY

Postup likvidace společnosti

Fáze likvidace právnické osoby se liší v závislosti na formě vlastnictví a důvodu ukončení činnosti.

ZKUŠENÝ ADVOKÁT V PRAZE

Likvidace společnosti v ČR cena

Dobrovolná likvidace  

Příprava dokumentů

Podpora ve všech fázích likvidace

Pomoc při usazování
pohledávky a dluhy

50 000

Nedobrovolná likvidace

V závislosti na důvodu likvidace a stavu společnosti je stanoven seznam služeb a vypočteny náklady.

NA VYŽÁDÁNÍ
FAQ

Časté otázky

Podle statistik je přibližně 30 % všech firem v České republice založeno cizinci. Zájem o podnikání v této zemi je dán širokými možnostmi, které nabízí EU. Často však věci nejdou podle představ a majitelé jsou nuceni podnikatelskou činnost ukončit.

Uzavření společnosti je obtížný a zdlouhavý proces. Je nutné projít různými procedurami, shromáždit řadu dokumentů a vypořádat se s dluhy, aby se v budoucnu předešlo pokutám a stíhání ze strany státních orgánů.

Při rozhodování o ukončení podnikatelské činnosti existuje několik možností:

  1. Přeregistrace společnosti je změna zakladatelů a manažerů, při níž stávající ředitelé a vlastníci ztrácejí své podíly a povinnosti ve společnosti. Tento způsob je nejjednodušší a nejrychlejší, ale ne vždy je možný.
  2. Konkurz je uznání platební neschopnosti společnosti. Umožňuje odepsat dluhy prostřednictvím soudu a ukončit podnikání s co nejmenšími ztrátami. Tento postup je poměrně složitý a provádí se v případě, že společnost není schopna během jednoho měsíce zaplatit dluhy alespoň dvěma věřitelům. Chyby v konkurzním řízení mohou vést k velkým finančním ztrátám a dokonce k trestní odpovědnosti.
  3. Snížení počtu zakladatelů – jeden z vlastníků převezme podíly ostatních a ty se vypíší z rejstříku.
  4. Přímá likvidace – úplné ukončení činnosti společnosti s jejím výmazem z obchodního rejstříku. Může být dobrovolná z rozhodnutí vlastníků a povinná, pokud není možné pracovat z důvodu porušení předpisů a nároků regulačních orgánů.

V případě dobrovolné likvidace si mohou majitelé podniku své rozhodnutí rozmyslet a zrušit ho, ale pouze do doby, než je likvidační zůstatek rozdělen mezi zakladatele. Pokud však dojde k likvidaci na základě soudního rozhodnutí, musí být společnost uzavřena bez ohledu na přání vlastníků. Proti takovému příkazu se lze odvolat k soudu. A k tomu potřebujete dobrého právníka.

Účelem likvidace podniku je vypořádat vztahy podniku se třetími stranami, aniž by byla porušena práva věřitelů nebo zakladatelů. Provede se inventura, ocení se majetek a zpeněží se aktiva, poté se uhradí všechny dluhy a zbývající částka se rozdělí mezi společníky. 

Od okamžiku, kdy je rozhodnuto o likvidaci, je jmenován likvidátor a žádost je zaslána do obchodního rejstříku, začíná proces ukončení činnosti společnosti. To znamená, že společnost je ve stavu likvidace, dokud není vymazána ze státního rejstříku.

K likvidaci společnosti potřebujete plnou moc pro právníka, kterou vystaví majitelé a členové představenstva. Advokát pak bude moci samostatně provést všechny potřebné úkony. 

Co se týče dokumentů pro samotný proces, budete potřebovat:

  • rozhodnutí o likvidaci;
  • žádost o zápis do obchodního rejstříku;
  • výpis z rejstříku trestů vydaný jmenovanému likvidátorovi;
  • účetní zpráva;
  • plán rozdělení finančních prostředků, které zůstanou po splacení dluhu.

V závislosti na formě vlastnictví společnosti a způsobu likvidace se může lišit seznam dokumentů, které jsou pro daný případ vyžadovány. Každý případ studuji zvlášť a klientovi sděluji, jaké dokumenty je třeba připravit. Pro konzultaci prosím zavolejte nebo pošlete zprávu na messenger.

Po notářském ověření rozhodnutí zakladatelů je zahájen proces likvidace. Stanoví následující kroky: 

  • jmenování likvidátora, na kterého jsou přeneseny funkce ředitele;
  • zadávání údajů do státního rejstříku;
  • vypracování finanční zprávy;
  • provedení inventury;
  • informování věřitelů o termínu splacení dluhu;
  • oznámení likvidace regulačním orgánům;
  • zrušení smluv se zaměstnanci a vyplacení mezd;
  • uzavření bankovních účtů;
  • archivace dokumentů;
  • rozdělení likvidačního zůstatku mezi vlastníky (nejprve se každému vyplatí nominální hodnota vkladů a zbývající část se rozdělí rovným dílem nebo podílem);
  • výmaz společnosti z obchodního rejstříku.

Během procesu uzavírání se také často provádí daňové kontroly. Pokud je však společnost likvidována bez majetku a dluhů, lze se těmto kontrolám vyhnout. Abyste vše provedli v souladu se zákonem, nezapomeňte se poradit s právníkem.

Likvidace společnosti s ručením omezeným s dluhy předpokládá splnění tří hlavních fází. První z nich je příprava, kdy je přijato a potvrzeno rozhodnutí, vybrán likvidátor, sepsán předávací protokol (seznam smluv, majetku, výkazy atd.). Druhá – proces likvidace, který spočívá ve vypracování finanční zprávy, soupisu majetku, vyrozumění věřitelů a státních orgánů. A třetí – přímé uzavření. To je období, kdy jsou splaceny dluhy a splněny všechny závazky právnické osoby, zůstatek finančních prostředků je rozdělen mezi společníky a poté je vymazán zápis společnosti v obchodním rejstříku. 

Celý proces trvá i s přípravou minimálního počtu dokumentů v průměru 4 měsíce. Někdy však likvidace může trvat 6-8 měsíců – vše závisí na stavu věcí ve společnosti a zvláštnostech procesu.

Základem pro likvidaci společnosti může být dobrovolné rozhodnutí vlastníků nebo soudní rozhodnutí. K ukončení činnosti společnosti dochází z různých důvodů, včetně: 

  • nedostatek příjmů;
  • nezákonná činnost;
  • odnětí licence;
  • neohlášené;
  • nepřítomnost ředitele nebo jakékoli činnosti po dobu delší než dva roky;
  • existence dluhů, které nemohou být včas splaceny;
  • zamítnutí udělení víza zakladateli;
  • změna životních okolností atd.

Činnost s.r.o. je možné ukončit i bez likvidace. V takovém případě přechází firma do jiných rukou. To znamená, že vlastník společnost prodá, přeregistruje ji na jinou osobu nebo dojde k fúzi.

Reorganizace je změnou strategie společnosti. Provádí se v případě finančních problémů, změny vlastníků nebo strukturálních změn. To znamená, že společnost může změnit své vedení, zaměstnance a strukturu, ale nepřestává fungovat. Při reorganizaci vždy existuje nástupce – nový právní subjekt, společnost, která pohlcuje atd. 

Likvidace je úplné ukončení podnikatelské činnosti a výmaz právnické osoby z obchodního rejstříku. V tomto případě neexistuje žádný právní nástupce a po ukončení podnikání nebude mít kdo uplatňovat pohledávky.

Existuje několik typů a forem reorganizace: 

  • fúze nebo akvizice – dvě nebo více společností se sloučí do jedné, čímž vznikne nový právní subjekt, který se stane právním nástupcem;
  • fúze – jedna společnost se připojí k jiné společnosti a převede na ni svůj majetek, práva a závazky;
  • rozdělení – firma se rozdělí na několik nových firem, mezi které se rozdělí aktiva a pasiva;
  • odštěpení – z jedné právnické osoby se odštěpí nová právnická osoba a převede se na ni část jejího jmění, přičemž obě společnosti pokračují ve své činnosti;
  • přeměna – mění se organizační a právní forma a vzniká nový právní subjekt.

V závislosti na typu reorganizace se liší postup a požadovaný soubor dokumentů.

Ne. Společnost v likvidaci nemůže vykonávat činnosti, jejichž účelem není likvidace. 

Po splacení všech dluhů, vypořádání věřitelů a rozdělení likvidačního zůstatku likvidátor vypracuje závěrečnou zprávu a zašle ji regulačním orgánům. Poté obdrží povolení k výmazu společnosti ze státního rejstříku. Po výmazu společnosti z obchodního rejstříku se likvidace považuje za ukončenou. 

Likvidace právnické osoby bez dluhů bude stát v průměru 25 000-35 000 Kč. Vše záleží na formě vlastnictví a způsobu likvidace, protože proces se může případ od případu lišit. 

Likvidace společnosti v České republice je zdlouhavý a nákladný proces. Náklady závisí na formě vlastnictví, počtu zakladatelů a specifikách ukončení činnosti. 

Opětovná registrace bude stát méně a zabere méně času než likvidace společnosti bez dluhů. A nejdražším procesem bude zrušení společnosti s dluhy, a to z důvodu porušení zákona nebo úpadku. 

Chcete-li získat odhad, vyplňte formulář žádosti na webových stránkách nebo mě kontaktujte způsobem, který vám vyhovuje. Prozkoumám váš problém, poradím vám a vypracuji plán opatření.

Nejrychlejším způsobem je zrušení společnosti bez likvidace, tj. reorganizace na jinou osobu. Tento proces trvá v průměru 2-3 týdny. Pokud je nutné úplně ukončit činnost a vyřadit společnost z obchodního rejstříku, bude to trvat několik měsíců – 4 až 8. 

Pro radu a pomoc s uzavřením vyplňte formulář na webových stránkách, zavolejte nebo napište SMS zprávu kterémukoli messengerovi.